Otomasyon Alanında Yenilikçi Fikirler

Özgür Sarıoğlu geliştirdikleri otomasyon sistemi sayesinde otel misafirlerinin odadan çıkmadan yemek siparişi verebileceğini, ısıyı ayarlayabileceğini ve enerji tasarrufu sağlayabileceklerini söylüyor.

 

Kuruluşu 1865 e dayanan Legrand, uluslararası alanda aktif rol oynamaya devam ediyor. Ana merkezi Fransa’da olan ve grubunda 36 bin kişi çalıştıran marka, Amerika, Fransa başta olmak üzere İspanya’dan İtalya’ya, İngiltere’den Slovenya’ya kadar 70’in üzerinde ülkede üretim noktasına sahip. 1990 yılında Türkiye pazarına giren Legrand markasının Gebze’deki fabrikasını ziyaret ettik ve markanın pazarlama direktörü Özgür Sarıoğlu ile markanın 2016 yılı hedeflerini ve pazara sunacakları yeni ürünlerini konuştuk. Gündemimizdeki asıl konu ise Samsung ile gerçekleştirdikleri partnerlik anlaşmasıydı. Otomasyon alanında özel bir projeye imza atacak olan iki firma, bu proje sayesinde otel misafirlerine ayrıcalıklı ve konforlu bir yaşam sunmaya hazırlanıyor.

 

Türkiye pazarına ne zaman giriş yaptınız? 

Markanın Türkiye’ye girişi 1990’lı yıllarda gerçekleşiyor. 1992 yılında ise Gebze’ deki fabrikanın inşası tamamlanıyor ve üretime başlanıyor. Zaman içerisinde grubun Türkiye’de satın almaları devam ediyor. 2008 yılında 19” rack kabinetler konusunda uzman firması Estap’ı ve  Kesintisiz Güç Kaynakları konusunda lider marka olan İnform’u 2010 yılında bünyemize kattık. Şu anda Türkiye’de Estap, İnform ve Legrand olarak faaliyetlerimize devam ediyoruz.

 

Ar-Ge alanında gerçekleştirdiğiniz çalışmalardan bahsedebilir misiniz? 

Legrand Türkiye’de 500 kişi çalışıyoruz. Estap İnform tarafında da 500 kişi daha çalışıyor. İnovasyonun Legrand markası için fark yaratan taraf olduğunu söyleyebiliriz. Yaklaşık olarak her yıl grubun toplam cirosunun %5’ini Ar-Ge’ye ayırıyoruz. Anahtar Priz Sistemleri ve Kablo Dağıtım Sistemleri alanında dünya lideriyiz. Anahtar Priz sistemleri konusunda dünyada %20, Kablo Dağıtım Sistemleri’nde ise dünya pazarının %14’üne sahibiz. Yerimizi korumak için katma değer yaratan, son tüketicinin kullanımında fark sağlayan ürünlere ihtiyacımız var. Dünya üzerinde 2600’e yakın Ar-Ge çalışanımız bulunuyor. Bu çalışanlarımız Fransa’da, İtalya’da, Amerika’da ve Çin’de görev yapıyor. Aktif olarak 4000 3900 patentimiz bulunuyor. Pazarın beklentileri doğrultusunda yeni ürünler hazırlanıyor ve çözümler sunuluyor.

 

2016 yılında pazara sunacağınız yeni ürünler olacak mı? 

Anahtar Priz konusunda Türkiye’de iyi bir konuma gelmek istiyoruz. 3 yıl önce üretime başladığımız bu alan ile ilgili her yıl inovatif ürünler geliştirmeye devam ediyoruz. 2016 yılında iki farklı anahtar priz serisi ve şalt malzeme alanında yeni ürün ve sistemler pazara sunulacak. Ürün geliştirme konusunda pazarlama departmanımız  tüketicilerin ihtiyaçlarını doğru bir şekilde analiz ederek grupla paylaşıyor. Ardından prototipler sayesinde müşterilerimizin onayını alıyor, sonrasında da şantiye testleriyle üretim aşamasından önce ürünleri teknik açıdan test ediyoruz. 2016 yılının ilk çeyreğinde açık tip şalterlerle ilgili yeni ürünlerimiz gelecek. İkinci çeyreğinde de yine bu alanla ilgili başka ürünlerimiz de olacak.

 

Marka olarak sektöre kattığınız değerlerden ve sizi rakiplerinizden ayıran özelliklerden bahsedebilir misiniz? 

Legrand’ın ürün yelpazesi oldukça geniş. Ürün gamımızda AG/OG trafo, şalt, 6300A’e kadar tip testli panolar, yapısal kablolama sistemleri, kablo dağıtım sistemleri, aydınlatma otomasyonu, anahtar-priz sistemleri, ofis sistemleri bulunuyor. Legrand olarak hiçbir zaman fiyat odaklı bir marka olmadık. Ürünlerin üretimi, kalitesi, müşteri memnuniyeti gibi konuları esas aldık. Dünyadaki tüm üretim tesislerimiz ISO9001 Kalite Belgesine ve ISO14001 Çevre Yönetim Sistemi Belgesine sahiptir. Şu anda Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi ile ilgili ISO27001 sertifikasını alma aşamasındayız. Üretim ve fabrika tarafında her zaman kalite artırılmaya çalışılıyor.

 

Gelişen teknoloji ve yenilikler 

Biz pazarın beklentileri doğrultusunda yeni sistemlerin geliştirilmesi için çalışıyoruz.  Legrand olarak Eliot yani elektrik ve nesnelerin interneti programını başlattık. Tamamen teknoloji odaklı bir dönem yaşıyoruz. Böyle olunca Legrand olarak pazarda fark yaratabilmek için ürünlerimizin internetle entegrasyonu üzerinde çalışmaya başladık. Zaten çok uzun süredir otomasyon ürünleri üreten bir firmaydık. Şimdi bu programla birlikte ürettiğimiz her ürünü kullanıcılar tarafından hemen algılanabilecek özel bir logo geliştirdik. Bu logo hem kataloglarda hem de ürünlerin üzerinde yer alarak kullanıcılar tarafından hemen fark edilebilecek. Yapısal kablolama sistemleri konusunda hem bakır hem de fiber ürünler ön plana çıkıyor. Özellikle sektörde fiberin kullanımı artmaya başladı. Binalarda gitgide tüm sistemler data kablolarının üzerinden yürüyor. Yapılan binalar komplike olmaya başladıkça bizden beklentiler de çoğalmaya başladı. Biz de pazarın beklentilerini yakından takip edip bu ihtiyaçlara cevap verecek ürün ve sistemler hazırlıyoruz.

 

2016 yılı hedeflerinizden ve projelerinizden bahsedebilir misiniz? 

2015, hedeflerimizin üzerine çıktığımız ve beklentilerimizi karşıladığımız bir yıl oldu. Olumlu dönüşler aldıkça 2016 hedeflerimizi yükseltmiş olduk. 2016 hedeflerimizi 3 başlık altında toplayabiliriz. Öncelikli hedefimiz şalt ve anahtar&priz alanında stratejik anlamda büyümek. Türkiye’de hem şalt hem de anahtar&priz oldukça büyük bir pazar payına sahip ve rekabet oldukça fazla. Bu amacımıza ulaşabilmek için yeni ürün serilerini pazara sunmaya hazırlanıyoruz. 

İkinci hedefimiz Müşteri Sadakat programına yoğunlaşmak. Hedeflediğimiz pazarda başarılı olabilmek için ürün geliştirmenin yanı sıra farklı projelere de imza atmak gerekiyor. Bu sebeple 2015 yılında “Legrandyanınızda” isimli özel bir sadakat programı hazırladık. Bu program sayesinde tesisat ve perakende mağazalarında satılan 20 ürün grubu seçtik. Bu ürünlerin üzerine özel kodlu etiketler yapıştırarak tüketicilerle interaktif bir bağ kurduk. Etiketin altında yazan kod numarasını kendileri için hazırlanan web sitesine girenler “Legrand Artı puanlar” biriktirerek çeşitli hediyelere sahip olabiliyorlar. Bu sadakat programını geniş çapta düşündük ve tüketicilerle sürdürülebilir bir ilişkiye girdik. Her Çarşamba teknik makaleler yayınlıyoruz, tüketicilerin sorularına yanıt veriyoruz ve hazırladığımız videolarla kişileri yönlendiriyoruz. 

Üçüncü hedefimiz ise 2016 yılında Legrand’ın Gebze’deki fabrikasında bir eğitim merkezi açmak. Biz Legrand olarak eğitime çok önem veriyoruz ve her yıl ortalama 2000’in üzerinde kişiye eğitim vermeye çalışıyoruz. Bu eğitimlerin bir kısmı bölgelerde, bir kısmı da fabrikamızda gerçekleşiyor. Eğitim Merkezi Projemiz sayesinde çeşitli alanlarda seminerler verebileceğiz ve kullanıcılara fark yarattığımız bölümleri rahatlıkla anlatabileceğiz. Müşterilerimize öncelikle fabrikamızı gezdireceğiz, arkasından da uzman kişiler tarafından hem pratik hem de teorik eğitimler vereceğiz.  

 

Legrand ve Samsung markaları uluslararası teknolojik partnerlik noktasında özel bir projede buluştu. Projenin detaylarından bahsedebilir misiniz? 

Samsung markasıyla yakın bir zamanda uluslararası partnerlik anlaşması imzaladık. Samsung’un oteller için ürettiği özel televizyonlar bulunuyor. Burada hedef o televizyon üzerinden Legrand aracılığı ile otomasyon sistemi geliştiriyoruz. Müşteri odaya geldiği zaman yemek siparişi verebilecek, ışık seviyesini ayarlayabilecek, ısıyı değiştirebilecek ya da taksi çağırabilecek. Özetle otel misafirlerinin rahatını ve konforunu düşünen bir sistem kurulacak. Akıllı otel odalarından yemek siparişi verme, ışık kontrol mekanizmaları ve her odanın sıcaklık derecesini farklı ayarlayabilen, enerji tüketimini ölçen, gösteren ve buna göre enerji  tasarrufu sağlayan sistemler artık günlük hayatımızda. Son kullanıcı tarafından ek bir cihaz ya da yazılım kullanılmadan tüm kişisel ayarlar yapılabilme rahatlığı olacak. Günlük hayatta kullanılan teknoloji otel konforu ile birleştirilirken otel otomasyon sistemleriyle Samsung markalı ürünler birbirine bağlanacak.

 

2015 yılında gerçekleştirdiğiniz projelerden örnekler verebilir misiniz? 

Özdilek Park İstanbul, Bursa Timsah Arena, FerYapı Mai Residence Kartal ve Merter Parima, Şanlıurfa 400 yataklı Devlet Hastanesi, Fethiye Letoonia Otel, Çeşme Ilıca Otel, Gürel Tower Residence İzmir, Akfen İncek Loft Ankara, Regnum Carya Golf Otel, Anka Natura, Sinpaş Altın Oran, Ankara Bayındır Hastanesi ve Koru Hastanesi, Dossa Dossi Otel İstanbul, Evila Başakşehir, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Hugo Boss Fabrika ek binası, Konya İbis Novotel gibi çok çeşitli projelerde ürün ve sistemlerimizle yer aldık. 

 

Özgür Sarıoğlu Kimdir? 

Legrand Türkiye Pazarlama Direktörü  Özgür Sarıoğlu, firmadaki görevine 1999 Ocak ayında  Pazarlama departmanında Ürün Müdürü olarak başladı. Türkiye’de yaklaşık beş yıl çalıştıktan sonra Fransa’ya gitti. Orada ilk olarak Cable Management diye adlandırılan kablo dağıtım sistemleri bölümünde Avrupa’dan Sorumlu Ürün Müdürü olarak 3,5 yıl çalıştı. Legrand’ın Paris’te bulunan merkezindeki Stratejik Pazarlama departmanında Kablo Dağıtım Sistemleriyle ilgili olarak Güney Amerika, Kuzey ve Doğu Avrupa’dan sorumlu olarak çalıştı. Yaklaşık 40’a yakın ülkenin kendisine bağlı olduğu bu departmandan sonra Grubun ofis sistemleriyle ilgili uluslararası proje bölümünde Proje Müdürlüğü görevine atandı. 2010 sonunda Türkiye’ye döndü. Burada İş Geliştirme Müdürü olarak göreve başladı. 2011 sonundan bu yana Legrand Türkiye Pazarlama Direktörlüğü görevini yürütmektedir.

Adres

Adres :

Genel Müdürlük :
Esenşehir Mah. Hale Sk. No:6/1 34776 Ümraniye - İstanbul

Telefon :

+(90) 212 368 28 00

Teknik Destek :

444 65 47

Fax :

+(90) 216 621 92 31

E-Mail :

Website :

www.legrand.com.tr

Hakkımızda

Merkezi Fransa’da bulunan Legrand, bina, elektrik ve dijital altyapıları için ürün ve sistemler konusunda uzmandır. 180 ülkeyi kapsayan ticari faaliyetleri, 39 binden fazla çalışanı ve yaklaşık 300 bin farklı ürün referansına sahip Legrand Grup’ un konutlar, ticari ve endüstriyel yapılar için komple sistem çözümleri bulunmaktadır. Konutlar, ticari ve endüstriyel yapılar için trafo, şalt ürünleri, dağıtım panoları, kesintisiz güç kaynağı, kablo taşıma sistemleri, anahtar priz, ev otomasyon sistemleri, acil durum aydınlatma ürünleri, yapısal kablolama ve aydınlatma kontrol sistemlerine kadar uçtan uca komple sistemler sunmaktadır.

Bilgi Toplumu Hizmetleri

Güvenlik Açığı Bildirimi

Aşağıdaki konulardan birini mi arıyorsunuz?

Akıllı Ev Çözümleri

Katalog / Broşür

Nereden Satın Alabilirim?

Fiyat Listeleri

Online Eğitim